Komunikacja bez przemocy – NVC w Kajzarowie

Wiecie, albo dowiadujecie się właśnie, że masa naszej komunikacji jest pełna przemocy, szantażu, igrania emocjami, grania wstydem, strasznie i Bóg wie jakich jeszcze świństw. Nasza komunikacja wiele razy sprawia ludziom ból. Myślę, że tego bólu większość z nas doświadczyła choćby słuchając niestosownych uwag ludzi pozbawionych emocjonalnej wyobraźni, którzy uwielbiają wypowiadać się o czyimś życiu. Postawnowiłam więc zgłębić temat NVC (ang. Nonviolent Communication).

Naczytawszy głowę o języku żyrafy (która ponoć ma największe zwierzęce serce i mówi nieszakalim językiem), postanowiłam uskutecznić go w momencie, który doprowadza mnie do szału, czyli wtedy, gdy moje dzieci pytane o coś, udają, że nie słyszą. Patrzą tak wtedy w szyby auta jakoś beznamiętnie, nie mrugają nawet powieką, oddychają spokojnie i proszone, błagane, przywoływane po imieniu, nie raczą nawet spojrzeć w stronę matki złaknionej ich słów. Próbuję:

[Mama] Jak mi nie odpowiadacie, gdy do Was mówię, czuję złość i jestem zdenerwowana, bo bardzo chciałabym mieć z Wami kontakt, potrzebuję Was usłyszeć. Czy możecie jakoś dać mi znać, że mnie słyszycie?

[cisza]

[M] Jak milczycie, jest mi przykro i wkurzam się, bo potrzebuję wiedzieć, że jesteście ze mną. Czy możecie powtórzyć czego potrzebuję?

[cisza]

[M] Mówię Wam o moich potrzebach, chciałabym bardzo, żebyście to słyszeli, to dla mnie ważne. I bardzo ważne są dla mnie Wasze potrzeby, dlatego chcę, żebyście o nich mówili. Kiedy pytam, jak Wam tam było, czy wszystko w porządku, chcę wiedzieć, jakie są Wasze odczucia i potrzeby.

[Zosia] Ale my tego nie potrzebujemy.

[M] Czego, Zosiu?

[Z] Tego co mówisz.

Kurtyna.

PS. Zosia ma niesamowitą zdolność – od zawsze ją ma – żeby mówić do ludzi ich językiem. Zmieniasz język i sposób mówienia, ona chwilę posłucha i użyje takich słów, żebyś czuł, że jej komunikat jest jej bliski. Skąd ona takie rzeczy wie???

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *